TE-705-B-12-C-1 | 10K Ohm Type II | Aluminum Tube Averaging Temperature Sensor | Averaging Wire Length: 24 feet | Galvanized Housing | MAMAC Systems
24' 10k Ohm NTC DuctAvgTempSenThis MAMAC Systems 24' 10K Ohm NTC Duct Average Temperature Sensor (TE-705-B-12-C-1) accurately measures temperature within air ducts, with a wide temperature measurement range of -40°C to 125°C (-40°F to 257°F). It operates on 12 VDC and has a resistance value of 10,000 ohms at 25°C (77°F). Constructed with a durable plastic probe and a shielded cable, this sensor ensures reliable temperature readings in demanding industrial environments. Its 12' lead wire length provides ample reach during installation.Shop our HVAC supply store for the best prices and fast shipping on this essential temperature monitoring device!
Resources
Datasheet More Info
-65%
Product image 1
Description
Resources
Datasheet More Info
TE-705-B-12-C-1 | 10K Ohm Type II | Aluminum Tube Averaging Temperature Sensor | Averaging Wire Length: 24 feet | Galvanized Housing | MAMAC Systems | Blackhawk Supply