TE-205-A-12 | 10K Ohm Type II | Room Zone Wall Temperature Sensor | MAMAC Systems
**10K Ohm NTC Type II TEMP SENSOR (TE-205-A-12)** **Manufacturer:** MAMAC Systems **Description:** The TE-205-A-12 is a 10K Ohm NTC Type II temperature sensor designed for accurate and reliable temperature measurement in industrial applications. Its negative temperature coefficient (NTC) characteristic ensures a decrease in resistance as temperature increases. The sensor is hermetically sealed in a stainless-steel probe, providing excellent corrosion resistance and long-term stability. **Technical Specifications:** * Temperature Range: -50°C to +150°C (-58°F to +302°F) * Resistance at 25°C: 10kΩ * Beta Value: 3950 * Probe Length: 12mm * Probe Diameter: 5mm * Lead Length: 1m * Probe Material: Stainless Steel **Applications:** * Industrial machinery and equipment monitoring * HVAC systems * Temperature control systems * Medical devices * Automotive applications **Benefits:** * Accurate and reliable temperature sensing * Wide temperature range * Corrosion-resistant stainless-steel probe * Compact design for easy installation **Shop our HVAC supply store for the best prices and fast shipping on all your industrial products!**
  • Three attractive, rugged and reliable enclosure options for space temperature sensing
  • Rugged white polystyrene plastic enclo- sures for simple room temperature mo- nitoring
  • Aesthetically appealing and inconspicuous ....Micro enclosure
  • Tamper proof brushed stainless steel plate for rooms with high damage pot- ential
The TE-205 Space Temperature Sensors offer three attractive, rugged and reliable enclosure options for space temperature sensing. The standard enclosure manufactured from white polystyrene plastic is aesthetically appealing in any room space. Louvers are provided around the entire enclosure to ensure ample air flow for a fast response. The micro enclosure is a smaller version of the standard enclosure if an inconspicuous application is necessary. The rugged, tamper proof stainless steel plate mounts directly on a 2” X 4” handy box and is ideal for accident prone or high traffic environments such as gymnasiums and hospitals. These three room temperature sensors offer attractive, rugged, reliable, repeatable and stable room temperature sensors at a very low cost.
Resources
Datasheet More Info
-65%
Product image 1
Description
Resources
Datasheet More Info
TE-205-A-12 | 10K Ohm Type II | Room Zone Wall Temperature Sensor | MAMAC Systems | Blackhawk Supply